Zatürre

Zatürre
Ne zaman pnömoni (Zatürre) düşünmeliyiz, soğuk algınlığından farkları nelerdir?

Zatürre hem dünyada hem de ülkemizde çocuklardaki önlenebilir ölüm nedenlerinden biridir. Ülkemizdeki 1-4 yaş ölümlerinin yaklaşık % 40’dan zatürree sorumludur 2 yaşından küçük olan, erken doğan, anne sütü almayan, yeterli beslenemeyen, kalabalık ortamlarda yaşayan, altta yatan kronik hastalığı olan, sigaraya maruz kalan, anne yaşı küçük ve anne eğitimi az olan çocuklarda sıklıkla görünür.

Çocuklarımızı zatürreeden nasıl koruyabiliriz?

AS beslenme çok önemli ilk 6 ay sadece AS diyoruz ama çocukların sadece %10’u ilk 3 ay sadece AS alıyor

Aşılama çok önemli çünkü ülkemizde kızamık, boğmaca ve tüberküloz zatürreenin en önemli etkenleri arasında

Zatürree aşısı

2 yaşın altındaki çocuklara 2-4 -6 -18. aylarda aşı programı içerisinde zatürree aşısı yapılıyor.

Daha büyük çocuklarda ise tüm çocukların aşılanmasına gerek yok sadece risk grubunda yer alan kronik hastalığı olan çocuklara önerilir.

Çocuklarda hangi bulguların varlığında zatürreeden şüphelenmeliyiz?

ZATÜRRE TANISI için hastanın şikâyetleri ve muayene bulguları değerlendirilir. Gerekli durumlarda akciğer grafisi çekilir, balgam ve kan tahlilleri yapılır

Zatürree tanısı olan hastalarda sıklıkla rastlanan bulgular,

39-40 derece ateş/ Titreme

Öksürük

Göğüs ağrısı/ karın ağrısı

Nefes darlığı var ise mutlaka zatürree düşünülmeli ve çocuk hemen doktora götürülmelidir

ZATÜRRE ENFEKSİYONUNDA ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ ÖLÜMLERİ AZALTIR, HAYAT KURTARICIDIR.

Zatürre tekrarlar mı? Bu durumda neler yapılmalıdır?

Tekrarlayan zatürree: Bir çocuğun yılda ikiden fazla ya da toplam üçten fazla zatürree geçirmesidir

Persitan (iyileşmeyen zatürree): Pnömoni ya da halk arasındaki adı ile zatürree hastalığa yol açan etkene bağlı olarak 1-4 hafta içinde iyileşir.

Eğer 4 hafta geçmesine rağmen klinik (hastanın klinik durumu) ya da radyolojik( hastanın akciğer grafisi) bulguları düzelmemiş ise persistan  (iyileşmeyen)  zatürree söz konusudur.

Bu çocukların neden tekrarlayan zatürreeler geçirdiğinin ya da persistan zatüresi olduğunun bulunabilmesi için bazı tetkiklerin yapılması ve bu tetkiklerin sonuçlarına göre tedavi edilmesi gerekir.

Bağışıklık sisteminde yetersizlik olan, kistik fibrozis, hava yollarına yabancı bir cismin kaçması, reflü gibi bazı hastalıklar tekrarlayan ya da iyileşmeyen zatürreelere yol açabilir.

Tags

Related Articles

Prof. Dr. Fazilet Karakoç
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Evli ve bir çocuk annesidir
Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Bülten Aboneliği