Bronkoskopi

Bronkoskopi

Fleksibl Bronkoskopi Nedir?

Fleksibl  Bronkoskopi hava yollarının incelenmesinde kullanılan bir tanı yöntemdir. Fleksibl bronkoskopi basitçe ucunda ışık olan ince bir borudur ( 2.5-3.0 mm) ve çocuğun hava yollarının incelenmesine, gerekli durumlarda balgam örneği alınarak bazı tahlillerin yapılmasına olanak sağlar.

Hangi Çocuklara Fleksibl Bronkoskopi Yapılır?

Çocuklar sıklıkla solunum problemleri nedeni ile çocuk göğüs hastalıkları doktorlarına başvururlar ve çeşitli tedaviler alırlar. Uygulanan tedavilere rağmen yeterli iyileşmenin olmadığı özellikle de doğumundan itibaren şikâyetleri olan çocuklarda bazen ileri tetkiklerin yapılması gerekebilir ve fleksibl bronkoskopi bu ileri tetkilerden biridir.

Tekrarlayan zatürreleri olan
Zatürre olduktan sonra 1 ay içinde şikâyetleri ya da akciğer filmi düzelmeyen
Tüberküloz şüphesi olan
Doğumdan itibaren düzelmeyen hırıltı, öksürük gibi solunum sorunları olan hastalarda hava yollarında doğumsal bir anomaliyi araştırmak amacı ile
Hava yollarına yabancı bir cisim kaçma şüphesi olan çocuklar
Bağışıklık sisteminde bozukluk olan ve zatürree şüphesi olan çocuklarda hangi mikrobun zatüreye yol açtığını bulabilmek ve nasıl tedavi edeceğimizi planlamak için fleksibl bronkoskopi yapılması gerekebilir.

Fleksibl Bronkoskopi öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?

İşlem sırasında çocuğun kusup mide içeriğinin akciğerlere kaçmaması için fleksibl bronkoskopi öncesinde çocuğun yaşına göre en az 6- 8 saat süre ile aç olması gerekir. 

İşlem öncesinde hastaya damar yolu açılır ve hava yolundan bazı ilaçlar verilir.

Fleksibl Bronkoskopi nasıl yapılır?

İşlem hastane şartlarında ve bronkoskopi odasında gerçekleştirilir.

Fleksibl bronkoskopi ile burundan girilir ve hem üst hem de alt hava yolları incelenir. Aslında Fleksibl bronkoskopi ile hava yollarının incelenmesi ve balgam örneğinin alınması 2-3 dakikalık bir işlemdir. Bununla birlikte hastanın damar yolunun açılması, nefes yolundan ilaçların verilmesi hastanın ilaçlar ile hafif uyutulması ve ardından uyandırılması ile birlikte hastanın en az 3-4 saat hastanede kalması gerekir.

Fleksibl Bronkoskopi sonrası çocuk eve gidebilir mi?

Hasta ancak tamamı ile uyandıktan ve beslenmeye başladıktan sonra eve gönderilebilir.

Çok küçük ve solunum bulguları ağır olan çocukların işlem sonrası 24 saat süre ile hastanede kalarak gözetim altında tutulmaları gerekebilir.

Fleksibl Bronkoskopi sırasında en sık yaşanabilecek sorun burun kanamasıdır. Bazen işlem sırasında özellikle ufak bebeklerde kısa süreli oksijen desteği vermek gerekebilir.

Tags

Related Articles

Prof. Dr. Fazilet Karakoç
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Evli ve bir çocuk annesidir
Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Bülten Aboneliği